
Dňa 30. januára 2025 sa uskutočnilo úvodné stretnutie k slovensko-rakúskemu projektu IFIT NEXT, ktorý sa zameriava na vývoj odborných znalostí a zvyšovanie povedomia v oblasti priemyslu 4.0, zelenej energie a digitálneho občianstva. Stretnutie sa konalo v Bratislave a zúčastnili sa ho zástupcovia všetkých štyroch projektových partnerov, ako aj zástupkýň Spoločného sekretariátu z oboch zainteresovaných krajín.
Ciele projektu a cezhraničná spolupráca
Projekt v rámci programu Interreg Slovensko – Rakúsko 2021-2027 odštartoval 1.1.2025 a je plánovaný na 24 mesiacov. V rámci cezhraničnej spolupráce projekt spája 4 vzdelávacie subjekty (Berufsförderungsinstitut Burgenland, Berufsförderungsinstitut Wien, Duálna akadémia,z.z.p.o. a hlavná partner – Newport Group, a.s.) v oblasti priemyslu 4.0, digitálneho občianstva, kariérneho poradenstva a zelenej energie. Každý z partnerov so sebou prináša expertízu v jednej z kľúčových oblastí. Newport Group a.s. a Duálna akadémia sa budú podieľať na vývoji online kurzov o kľúčových aspektoch priemyslu 4.0 (automatizácia) a zelenej energie (fotovoltaika, batériové technológie a tepelné čerpadlá). BFI Viedeň sa bude venovať kurzom zameraným na základné digitálne zručnosti, digitálne občianstvo a kariérne poradenstvo pre (mladých) dospelých, zatiaľ čo BFI Burgenland sa sústredí na opatrenia kariérneho poradenstva a orientácie na povolanie pre žiakov a dospelých. Každá z partnerských organizácií má úzke prepojenie na trh práce prostredníctvom partnerstiev so zamestnávateľmi a firmami. Cieľové skupiny projektu siahajú od odborníkov, ktorí si chcú prehĺbiť svoje priemyselné zručnosti, cez študentov stredných škôl až po široké vrstvy obyvateľstva, ktoré majú záujem rozvíjať si digitálne zručnosti a environmentálne povedomie.
Priebeh stretnutia
Stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch Duálnej akadémie pod vedením hlavného koordinátora projektu – Newport Group, a.s., ktorý podujatie otvoril. V dopoludňajšej zoznamovacej časti programu sa postupne predstavili jednotliví projektoví partneri. Následne absolvovali prehliadku Duálnej akadémie, ktorú viedol vedúci odborného vzdelávania.
Popoludní sa účastníci oboznámili s administratívnym a finančným riadením projektu, ako aj s podmienkami publicity. V tejto časti boli veľmi nápomocné zástupkyne Spoločného sekretariátu. Posledným bodom stretnutia bolo rozdelenie úloh medzi partnerov a stanovenie časového harmonogramu jednotlivých aktivít.
Stretnutie prebiehalo v priateľskej atmosfére s konštruktívnou diskusiou, ktorá prispela k úspešnému začiatku projektu a položila pevné základy pre budúcu spoluprácu.