English flag
Menu
+421 907 649 516 info@dualnaakademia.sk
Jána Jonáša 6179/5
841 08 Bratislava - m. č. Devínska Nová Ves

Deň Dievčat v Duálke – Viac dievčat v technike!

Deň Dievčat v Duálke - Viac dievčat v technike!

Deň dievčat v Duálke podčiarkol dôležitosť dievčat v technike

Dňa 21.10.2023 sa v priestoroch Duálnej Akadémie uskutočnil nevšedný Deň otvorených dverí s názvom Deň dievčat v Duálke. Organizovaný bol vďaka partnerom, Nadácii Volkswagen Slovakia a projektu Som ExpertKA. Počas neho si mohli návštevníci pozrieť priestory školy, porozprávať sa s tímom Duálnej Akadémie, zamestnávateľmi, ale aj stretnúť vzácnych hostí, ktorí prijali pozvanie na panelovú diskusiu. Celým podujatím sprevádzala prítomných žiakov a rodičov známa slovenská moderátorka Vera Wisterová.

Cieľom Dňa dievčat v Duálke bolo zvýšiť povedomie o technickom vzdelávaní, ktoré už dávno nie je len mužskou doménou. Práve dievčatá a mladé ženy sú totiž tými, ktoré v technike môžu spolu s mužmi dosiahnuť skvelé výsledky. Pre všetky dievčatá bol pripravený aj darček v podobe unikátnych ponožiek.

Medzi hostkami, ktoré prijali pozvanie boli aj úspešné ženy, ako marsonautka Dr. Michaela Musilová PhD., ktorá je zároveň aj patrónkou projektu Som ExpertKA, ďalej riaditeľka Súkromnej odbornej strednej školy automobilovej Duálna Akadémia Ing. Anna Špačeková, manažérka kvality v spoločnosti SE Bordnetze – Slovakia s.r.o. Ing. Adriana Galisová, PhD., či výkonná riaditeľka firmy MicroStep Ing. Eva Stejskalová, MBA. Celú atmosféru podujatia dotvorila aj ženská rocková kapela Poison Candy, ktorá všetkým spríjemnila sobotné dopoludnie.

Neoddeliteľnou súčasťou dňa otvorených dverí boli už tradične aj zamestnávatelia, ktorí úzko spolupracujú so strednou školou a dávajú tak študentom a študentkám možnosť pracovať nielen po ukončení štúdia, ale aj popri ňom. Zamestnávatelia, ktorých mohli návštevníci a záujemcovia stretnúť boli: Volkswagen Slovakia, Slovnaft, Forvia, ZSE či Daikin. Duálna Akadémia verí, že aj vďaka tejto osobitnej udalosti zvýši povedomie o potrebe technického vzdelávania aj pre dievčatá a poskytne mladým ľuďom plnohodnotné duálne vzdelávanie, vďaka ktorému si zabezpečia budúcnosť, o akej možno ani nesnívali.

Ako vraví patrónka projektu Som Expertka, Dr. Michaela Musilová PhD.: Niektorí tvrdia, že ženy nie sú dostatočne múdre či šikovné pre technické odbory, čo nie je pravda. V technických a vedeckých odboroch môže uspieť ktokoľvek akéhokoľvek pohlavia ak sú šikovní, bavia ich tieto témy a snažia sa Choďte si sa svojimi snami. Spoločnými silami s ďalšími ženami a mužmi môžeme vytvoriť prostredie, v ktorom budeme môcť všetci úspešne spolupracovať a snáď raz už nebudeme musieť riešiť či je určité povolanie vhodné pre ženy alebo nie.“

Pozrite si reportáž z podujatia z dielne Devínskonovoveskej televízie

________

Viac o iniciatíve Som ExpertKA:

Technika je aj pre dievčatá!

Cieľom iniciatívy Som ExpertKA je motivovať viac dievčat k štúdiu na Duálnej Akadémii a prilákať ich do sveta techniky, ktorý je dlhodobo najmä mužskou doménou. Viac žien v technologických oblastiach zvýši nielen diverzitu pracovných tímov, ale prinesie aj nové nápady, postupy či empatiu. Iniciatívu podporuje aj člen predstavenstva zastupujúci ľudské zdroje Kai-Stefan Linnenkohl z Volkswagen Slovakia, ktorý verí v úspech projektu a očakáva, že pritiahne šikovné mladé ženy do primárne mužského odvetvia.

Tvárou celej iniciatívy, ktorej vzdelávací charakter a špecifické zameranie udávajú tón budúcej podobe techniky na Slovensku a posilnenie postavenia žien v spoločnosti,  je študentka Olívia Zacharová. Je ambasádorkou Duálnej Akadémie pre nábor a zosobnením ženskosti spojenej s odvahou prejaviť aktívny záujem o techniku. Ako sama hovorí: „Priala by som si, aby bolo viac dievčat na Duálke, ale hlavne, aby viac dievčat nabralo odvahu a išli si za tým, čo ich baví.”

NA POL CESTE NA MARS

Už 14. marca 2024 zavíta do Duálnej Akadémie patrónka projektu Som Expertka, slovenská astrobiologička a marsonautka Dr. Michaela Musilová.

V našej obývačke sa uskutočností prednáška s názvom NA POL CESTE NA MARS, kde sa osobne stretneme s Michaelou, ktorá nám porozpráva svoju životnú cestu.

 

Projekt Som ExpertKA podporuje aj Nadácia Volkswagen Slovakia: https://www.nadacia-volkswagen.sk/

 

Ako to vyzeralo na Dni Dievčat v Duálke?

Galéria